22.11.2014, 11:00 | Af: Administrator

FC Midtjylland sikrer sig midtbanetalent

Midtbanetalentet Nicolas Madsen skifter til sommer fra Næsby til FC Midtjyllands fodboldakademi.

Selv om der endnu er et halv år tilbage af sæsonen, så er forberedelserne til sæsonen 2015-2016 så småt gået i gang. I FC Midtjylland har man sikret sig midtbanetalentet Nicolas Madsen, der begynder på klubbens akademi til sommer.

Nicolas Madsen, der kommer fra den fynske klub Næsby, er dog langt fra en ukendt spiller for den midtjyske talentfabrik. Der har i lang tid været gode relationer mellem midtbanetalentet og FC Midtjylland, og i 2013 var Madsen på fodboldcamp i netop FC Midtjylland.

- Vi er rigtig glade for, at Nicolas og hans familie har valgt FC Midtjylland. Der er et godt match mellem spiller, forældre og klub, og vi ser frem til, at Nicolas kommer til sommer, siger akademichef Flemming Broe.

- Nicolas er en teknisk velfunderet spiller, som har et godt spark og er taktisk klog. Han er meget forudseende i sit spil, og så har han et fint fysisk potentiale, fortæller akademichefen om midtbanetalentet.

Nicolas Madsen bliver en del af talentmiljøet i FC Midtjylland til sommer, hvor han bliver en del af klubbens U17-hold.