Roslev IK er den fjerde og sidste klub, som kan tage værtsrollen for en sommerkamp på sig. Årets sommerturne sluttes af søndag den 22. juni, når Ulvebussen sætter kursen mod Roslev IK, idet klubben har 90 års jubilæum.

"> Roslev IK er den fjerde og sidste klub, som kan tage værtsrollen for en sommerkamp på sig. Årets sommerturne sluttes af søndag den 22. juni, når Ulvebussen sætter kursen mod Roslev IK, idet klubben har 90 års jubilæum.

">

13.02.2014, 07:00 | Af: Administrator

Roslev IK får lov at slutte sommerens turne af

Roslev IK er den fjerde og sidste klub, som kan tage værtsrollen for en sommerkamp på sig. Årets sommerturne sluttes af søndag den 22. juni, når Ulvebussen sætter kursen mod Roslev IK, idet klubben har 90 års jubilæum.

Her vil klubben ligeledes få besøg af heltene fra den jyske hede, hvor der som de andre dage vil være autografskrivning, træning af klubbens ungdomsspillere og slutteligt blive spillet en opvisningskamp mod det lokale serie-mandsskab.

I Roslev IK ser man med spænding frem til dagen, som skal være med til at sætte ekstra stor fokus på klubbens jubilæum.

- ”Roslev IK blev stiftet den 12.12.1924, og med lidt hovedregning betyder det, at vi i 2014 har 90 års jubilæum. Vi ser sommerkampen mod FC Midtjylland som den helt perfekte mulighed for at markere dette jubilæum for hele byen og området.

Læs mere om sommerkampen i Roslev IK HER.