14.04.2014, 19:41 | Af: Administrator

Kom helt tæt på FC Midtjylland

TV Midt-Vest har besøgt FC Midtjylland og tegner et længere portræt af klubben. Se programmet her.

TV Midt-Vest var i begyndelsen af året på besøg i FC MIdtjylland, og det er kommet et halv times program ud. Tag med på rundtur, når reporter Jakob Engelst Nørgaard kommer helt tæt på klubbens hjerte i Ikast.

Her møder seerne blandt andre cheftræner Glen Riddersholm, der fortæller om sin passion for trænergerningen, om ambitionerne og det pres, han lever med. Man får også historien om, hvad Klubsamarbejdet og de 160 samarbejdsklubber betyder for hele regionens hold.

FC MIDTJYLLAND - VIBORG FF MANDAG D. 21/4 KL. 15.00 - KØB BILLETTER HER >>

Erik Sviatchenko fortæller om store drømme, udlandet og dagligdagen, mens Frank Kristensen, der i dag også kan skrive massør på CV’et, fortæller, hvad Midtjylland betyder for ham.

Seerne bliver også inviteret inden for i maskinrummet, når døren bliver åbnet i kælderen til Jørn Kjær, der er klubbens materialemand og far til landsholdsspiller og tidligere FCM’er Simon Kjær.

Se programmet "På Besøg" HER.