25.04.2018, 09:30 | Af: Mads Hviid | Foto: FC Midtjylland

Thorup efter 100 kampe: Vi har ikke set toppen endnu

Jess Thorup reflekterer over de første 100 Superliga-kampe i spidsen for FC Midtjylland

Jess Thorup ser tilbage på de første 100 Superliga-kampe, som cheftræner for FC Midtjylland. En tid der har budt på op- og nedture, hvor særligt klubbens kultur har gjort indtryk og hvor det europæiske eventyr har printet sig fast i hukommelsen.

Det er en motiveret og stålsat cheftræner, der ser lyst på fremtiden, hvor frugterne af det hårde arbejde skal høstes. Thorup har opnået det højeste pointgennemsnit for en træner i klubbens historie og han ser et FC Midtjylland, som står på tærsklen til, at blive en fast del af europæisk fodbold. 

Pointgennemsnit
Jess Thorup - 1,86 point pr. kamp
Glenn Riddersholm - 1,67 point pr. kamp
Erik Rasmussen - 1,66 point pr. kamp

Videoen er produceret af Discovery og vist på Canal 9 forud for kampen mod AaB.